Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej

Wróć do wszystkich klientów

EPEC już przechodzi na zieloną stronę mocy - fotowoltaika na dachu biurowca

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej stawia na zieloną energię. Obok dużych inwestycji, jakie firma obecnie realizuje, EPEC uruchomił słoneczną elektrownię na dachu własnego biurowca. 

Skończył się montaż paneli fotowoltaicznych na dachu biurowca EPEC przy ulicy Fabrycznej w Elblągu. Moc zainstalowana słonecznej elektrowni wyniosi 60kW - EPEC liczy, że z paneli pochodzić będzie do 1/3 energii elektrycznej, zużywanej przez budynek. Inwestycja ma zwrócić się w ciągu 5 lat. 

Uważamy, że takie małe kroki na drodze do przejścia na zieloną stronę mocy są bardzo ważne – mówi Andrzej Kuliński, prezes firmy. -  Ale to nie jest nasza jedyna zielona inwestycja. Budujemy także farmę fotowoltaiczną o mocy ok. 2 MW w Elblągu. Teren jest już wydzierżawiony, kończymy właśnie postępowanie na wybór wykonawcy farmy.  

EPEC realizuje inne inwestycje, pozwalające na odejście od węgla i znaczące poprawienie wpływu firmy na środowisko: to budowa w elektrociepłowni zasilanej gazem oraz magazyn ciepła. Prace te firma planuje zakończyć w 2025 roku.  

***

O EPEC

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej odpowiada za dystrybucję ciepła i ciepłej wody do blisko 2 tys. odbiorców w Elblągu. Dysponuje siecią o łącznej długości prawie 200 km, zasilającą 2024 węzły cieplnych. Ponad połowa sieci jest w technologii preizolowanej. Wszystkie węzły ciepłownicze są wyposażone w układy regulacji automatycznej, firma wdrożyła także system zdalnego odczytu liczników ciepła. 

W ciągu ostatnich 8 lat przedsiębiorstwo zainwestowało ponad 109 mln zł w modernizację i rozwój sieci, pozyskując na ten cel 20,5 mln złotych ze środków unijnych.    

EPEC jest właścicielem ciepłowni węglowej „Dojazdowa” o mocy 40 MW, co pozwala na pokrycie ok. 20-25 proc. zapotrzebowania na energię cieplną.  

Przedsiębiorstwo zatrudnia 172 pracowników.