GreenWay Polska

Wróć do wszystkich klientów

„Razem dla eko-zmiany” – nowa stacja ładowania samochodów elektrycznych w Gnieźnie

W Gnieźnie właśnie został otwarty punkt ładowania samochodów elektrycznych. To efekt programu grantowego dla samorządów „Razem dla eko-zmiany” Fundacji Santander Bank Polska i Santander Leasing. W projekcie powstanie co najmniej 17 stacji ładowania pojazdów elektrycznych w całej Polsce. Ich budową zajmuje się GreenWay Polska, największy w kraju operator sieci ładowania elektryków.

7 sierpnia 2024 r. w Gnieźnie został otwarty trzeci punkt, który umożliwia ładowanie aut z mocą 2 x 11 kW. Kolejne dwa powstały w Przywidzu i Krasnymstawie.

To nie jest pierwsza współpraca z Fundacją Santander - mam szczerą nadzieję, że nie ostatnia. Dzięki wsparciu organizacji mogliśmy zakupić komputery dla dzieciaków z Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych, czy zorganizować turniej piłki ręcznej w hali Mieczysława Łopatki. Współorganizowaliśmy działania w ramach miejskiego programu profilaktycznego – tutaj odbiorcami była młodzież, oraz rodzice. Współpraca działa więc na wielu polach – mam nadzieję, że nadal będzie się rozwijać – mówi Michał Powałowski, Prezydent Miasta Gniezna.

Projekt „Razem dla eko-zmiany” to pierwszy w branży leasingowej ogólnopolski program grantowy dla samorządów. W ramach programu Fundacja Santander Bank Polska i Santander Leasing sfinansują co najmniej 17 stacji ładowania pojazdów elektrycznych w całej Polsce oraz utrzymanie ich przez 2 lata. Na ten cel została przeznaczona kwota 1 mln złotych. W programie mogły wystartować wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, których liczba mieszkańców na dzień ogłoszenia konkursu nie przekraczała 100 tys.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z dobrej współpracy z samorządami na każdym etapie rozwoju projektu. Dzięki ich zaangażowaniu możemy skutecznie wprowadzać pozytywne zmiany dla lokalnej społeczności. Po programie grantowym „Tu mieszkam, tu zmieniam EKO”, realizowanym przez Fundację od 2020 r., to kolejna ekologiczna inicjatywa – mówi Marzena Atkielska, prezes Fundacji Santander.

Celem projektu jest m.in. promowanie elektromobilności oraz wprowadzenie pozytywnych zmian dla środowiska i lokalnej społeczności, m.in.: poprawy jakości powietrza, redukcji emisji gazów cieplarnianych, osiągnięcie neutralności klimatycznej w UE do 2050 r., obniżenie poziomu hałasu oraz zużycia energii i paliw w transporcie.

Nasza firma od lat angażuje się w inicjatywy, które mają na celu ograniczenie postępujących zmian klimatycznych, między innymi poprzez wspieranie inwestycji w odnawialne źródła energii czy zielony transport. Jednocześnie wiemy, że kierowcy mają obawy związane z samochodami elektrycznymi, które wynikają w dużej części z dostępnością stacji ładowania. Dlatego cieszymy się, że poprzez nasz program grantowy ładowarki pojawią się nie tylko pod firmami i centrami handlowymi, ale także przed urzędami i w sąsiedztwie atrakcji turystycznych. I dzięki temu w miastach, tak ważnych dla naszego kraju, dla naszej historii, jak Gniezno będzie choć trochę mniej spalin i mniej hałasu – powiedział Krzysztof Kowalewski, wiceprezes Santander Leasing.

Budową wszystkich stacji i niezbędnymi uzgodnieniami z Urzędem Dozoru Technicznego zajmuje się GreenWay Polska. Operator dba także o ich stan techniczny, a także udostępnia je kierowcom w ramach swojej publicznej sieci ładowania. 

- Inwestując w infrastrukturę ładowania, lokalne władze ułatwiają korzystanie z pojazdów elektrycznych, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza i redukcji emisji gazów cieplarnianych, a w efekcie do ogólnej poprawy jakości życia w mieście. Dlatego tak istotne są inicjatywy wspierające samorządy w finansowaniu tego typu przedsięwzięć.  – mówi Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Sp. z o.o.

Inicjatywa jest częścią projektu grantowego "Razem dla eko - zmiany", realizowanego przez Fundację Santander Bank Polska S.A. i Santander Leasing S.A., we współpracy z GreenWay Polska Sp. z o.o.

O GreenWay Polska:

GreenWay Polska jest częścią międzynarodowej grupy GreenWay, działającej w obszarze elektromobilności. Jest to najintensywniej rozwijająca się sieć ładowania samochodów elektrycznych w środkowym regionie Europy. Firma istnieje od 2011 r. (w Polsce od 2016 r.) i stawia sobie za cel upowszechnienie pojazdów elektrycznych, by Europa Środkowa i Wschodnia stała się czystsza, zdrowsza oraz mniej uzależniona od ropy naftowej. Obecnie w sieci GreenWay w Polsce znajduje się 1359 punktów ładowania. Są to w przeważającej większości szybkie punkty ładowania o mocy powyżej 100 kW.

Oprócz usług ładowania, GreenWay oferuje także kompleksowe usługi w zakresie budowy i zarządzania infrastrukturą ładowania dla innych podmiotów. Oferta obejmuje dobór urządzeń, instalację, konfigurację, serwis i zarządzanie punktami ładowania. Firma obsługuje też użytkowników końcowych właścicieli stacji ładowania.

O Fundacji Santander Bank Polska:

Fundacja Santander Bank Polska im. Ignacego Jana Paderewskiego istnieje od ponad 26 lat. Od początku istnienia realizuje programy grantowe, skierowane do organizacji pozarządowych na terenie całego kraju oraz koordynuje wolontariat pracowniczy (aktualnie to ponad 2200 wolontariuszy z Santander Bank Polska). Wśród nowszych projektów warto wymienić Program Stypendialny fundacji dla wybitnie uzdolnionych uczniów, program dla dzieci z zakresu racjonalnego gospodarowania żywnością „Lodówka na medal”, a także Kluby Płomyka, zaprojektowane przez fundację przestrzenie do zabawy i odpoczynku, znajdujące się w szpitalach i placówkach opiekuńczych, przygotowane w taki sposób by mogły bawić i uczyć. Duża część działań fundacji, to współpraca z innymi organizacjami, wraz z którymi realizujemy projekty charytatywne, kulturalne i edukacyjne. Więcej informacji na stronie fundacja.santander.pl.

Santander Leasing to firma z 25-letnim doświadczeniem. Jest wieloletnim liderem finansowania maszyn i urządzeń, w ścisłej czołówce firm leasingowych. Jako uniwersalny leasingodawca oferuje finansowanie szerokiej gamy środków trwałych klientom z sektora małych i średnich firm oraz korporacyjnym. Od zawsze kładzie nacisk na wysoką jakość świadczonych usług oraz gwarancję rzetelności we współpracy z klientami. Docenili to przedsiębiorcy, którzy przyznali spółce trzy razy z rzędu nagrodę Marki Godnej Zaufania w roku 2022, 2021 i 2020. Otrzymał nagrodę w konkursie „Gazety Bankowej” Technobiznes 2023 za wprowadzenie podpisu biometrycznego. dodatkowo w 2020 r. został laureatem konkursu Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń w kategorii Najbardziej Innowacyjny Bank 2019, za wspieranie efektywności energetycznej sektora MŚP i wprowadzanie na rynek innowacji, które wyznaczają trendy dla całego rynku finansowego w Polsce.