GreenWay Polska

Wróć do wszystkich klientów

GreenWay Polska usprawnia proces autoryzacji z kodem QR

Z należących do publicznej sieci GreenWay Polska ładowarek DC znikają naklejki z kodem QR. Kody autoryzacyjne umożliwiające rozpoczęcie ładowania będą prezentowane na wyświetlaczach ładowarek. Zmiana, choć z pozoru kosmetyczna, usprawnia przebieg jednego z popularniejszych sposobów rozpoczynania sesji ładowania.

Publiczna sieć GreenWay Polska udostępnia kierowcom pojazdów elektrycznych kilka sposobów uruchomienia sesji ładowania. W przypadku klientów zarejestrowanych w GreenWay, domyślną metodą są należące do nich karty RFID, jednakże ładowanie można także rozpocząć za pomocą aplikacji mobilnej – poprzez kliknięcie na pinezkę wybranej lokalizacji lub zeskanowania kodu QR danej stacji.

Jak rozpocząć ładowanie z użyciem aplikacji mobilnej i kodu QR?

Wyświetlacze stacji DC sieci GreenWay powitają kierowców dobrze widocznym kodem QR i instrukcją postępowania w celu rozpoczęcia ładowania. Uruchomienie sesji ładowania przebiega nieco inaczej w zależności od producenta urządzenia. W przypadku stacji ładowania marki Delta pierwszym krokiem będzie podłączenie przewodu ładowarki do samochodu. Następnie, odpowiednim przyciskiem znajdującym się pod wyświetlaczem urządzenia należy wybrać autoryzację kodem QR i zeskanować kod z wyświetlacza za pośrednictwem aplikacji mobilnej GreenWay. W przypadku urządzeń EFACEC, kierowcy najpierw skanują kod QR z wyświetlacza, a dopiero potem podłączają przewód do auta, rozpoczynając tym samym sesję ładowania (nie ma tu konieczności wyboru metody autoryzacji).

Jak rozpocząć ładowanie tylko z aplikacją GreenWay?

Bardzo wygodnym sposobem na uruchomienie procesu ładowania jest skorzystanie ze specjalnie w tym celu zaprojektowanej funkcjonalności aplikacji mobilnej GreenWay. Tu również należy najpierw podłączyć przewód ładowarki do samochodu. Następnie, korzystając z mapki w aplikacji, należy znaleźć odpowiednią stację, kliknąć w jej „pinezkę” na mapie i wybrać złącze ładowania. Po wybraniu stacji, należy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie aplikacji, aby zainicjować sesję ładowania.

Jak rozpocząć ładowanie z kartą RFID?

Karta RFID to metoda autoryzacji szczególnie przydatna w przypadku korzystania z roamingu (zarówno krajowego jak i międzynarodowego), umożliwia bowiem skuteczną komunikację z ładowarkami sieci partnerskich GreenWay.
W tej metodzie, po podłączeniu przewodu ładowarki, wystarczy zbliżyć kartę do czytnika, a potem postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami urządzenia.

Dla niezarejestrowanych: płatność kartą lub jednorazowo online

Klienci nieposiadający konta w GreenWay mogą korzystać z sieci bez autoryzacji. W większości stacji wystarczy do tego karta płatnicza, jednak nie wszystkie urządzenia mogły zostać wyposażone w terminal płatniczy – wtedy kierowcy mają do swej dyspozycji możliwość płatności online przez stronę internetową GreenWay (tryb ładowania jednorazowego). Niezależnie od przyjętego sposobu płatności, niezarejestrowani w GreenWay kierowcy muszą się jednak liczyć z tym, że koszt ładowania będzie wyższy niż w przypadku klientów, którzy zdecydowali się na taką rejestrację.
W przypadku płatności kartą, po podłączeniu przewodu, należy kliknąć przycisk znajdujący się pod ekranem stacji i wybrać opcję "karta". Po wybraniu opcji, należy zbliżyć kartę do terminala i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Następnie należy znów przyłożyć kartę do czytnika i wybrać opcję “zakończ ładowanie”. Tryb ładowania jednorazowego z płatnością online wymaga odwiedzenia strony GreenWay Client Zone (greenwaypolska.pl). Tam po wyborze opcji „ładowanie jednorazowe”, kierowca wybiera na mapie stację ładowania, a następnie odpowiednie złącze i potwierdza, że chce użyć go w trybie „ładowania jednorazowego”.

O GreenWay Polska

GreenWay Polska jest częścią międzynarodowej grupy GreenWay, działającej w obszarze elektromobilności. Jest to najintensywniej rozwijająca się sieć ładowania samochodów elektrycznych w środkowym regionie Europy. Firma istnieje od 2011 r. (w Polsce od 2016 r.) i stawia sobie za cel upowszechnienie pojazdów elektrycznych, by Europa Środkowa i Wschodnia stała się czystsza, zdrowsza oraz mniej uzależniona od ropy naftowej. Obecnie w sieci GreenWay w Polsce znajduje się 1240 punktów ładowania. Są to w przeważającej większości szybkie punkty ładowania o mocy powyżej 100 kW.

Oprócz usług ładowania, GreenWay oferuje także kompleksowe usługi w zakresie budowy i zarządzania infrastrukturą ładowania dla innych podmiotów. Oferta obejmuje dobór urządzeń, instalację, konfigurację, serwis i zarządzanie punktami ładowania. Firma obsługuje też użytkowników końcowych właścicieli stacji ładowania.