GreenWay Polska

Wróć do wszystkich klientów

Kolejnych 11 ładowarek GreenWay Polska na MOP-ach

GreenWay Polska wybuduje stacje ładowania samochodów elektrycznych na wybranych Miejscach Odpoczynku Podróżnych przy autostradach A1, A2 i A4. W wyniku przetargu zorganizowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, spółka zainstaluje i będzie operatorem ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów aż na jedenastu kolejnych MOPach.

 

W lutym 2020 roku, na mocy wyników ogłoszonego w październiku 2019 roku przetargu GDDKiA, spółka GreenWay Polska została wyłoniona jako podmiot, który wyposaży jedenaście MOP-ów w ogólnodostępne punkty ładowania samochodów elektrycznych. GreenWay będzie dzierżawił fragmenty nieruchomości, na których zlokalizowane są MOP-y i dostarczał na nich płatne usługi ładowania samochodów elektrycznych.

– Budowa infrastruktury ładowania na MOP-ach przy autostradach i drogach szybkiego ruchu to dla użytkowników tych pojazdów bardzo istotna zmiana na lepsze – mówi Rafał Czyżewski, Prezes GreenWay Polska. – Dzięki temu elektromobilni kierowcy wygodniej przejadą dłuższe trasy, a nasza sieć wzbogaci się o kilkadziesiąt nowych punktów.  

Według wstępnych założeń, stacje GreenWay Polska pojawią się w nowych lokalizacjach w pierwszej połowie 2021 roku. Wymagane przez GDDKiA minimum mocy stacji wynosi 72 kW, jednak GreenWay rozważa posadowienie urządzeń o mocy do 150 kW. Ostateczne decyzje w tym zakresie zostaną podjęte po analizie możliwości przyłączenia stacji do sieci energetycznej, co w niektórych lokalizacjach może stanowić dość duże wyzwanie z uwagi na ograniczone zdolności sieci dystrybucyjnych. 

Przetarg GDDKiA na dostarczenie usług ładowania obejmował w sumie 25 lokalizacji. Spośród nich, GreenWay będzie obsługiwał 11, w tym pięć w obu kierunkach, jeden w jednym kierunku:

  • Na A1 odc. Toruń-Tuszyn oraz odc. Pyrzowice – Gorzyczki:

2 MOP-y Ludwinowo (Północ, Południe)

2 MOP-y Głowno (Wschód, Zachód)

2 MOP-y Dobieszowice (Wschód, Zachód)

  • Na A2 odc. Konin – Warszawa:

MOP Kozanki (w kierunku zachodnim)

MOP Zaborów (w kierunku wschodnim)

MOP Kuny (w kierunku zachodnim)

MOP Leonia (w kierunku wschodnim)

  • Na A4 odc. Wrocław – Katowice

MOP Chechło (w kierunku wschodnim)

Poza wymienionymi powyżej lokalizacjami, GreenWay realizuje obecnie budowę stacji szybkiego ładowania na sześciu MOP-ach, w ramach przetargu ogłoszonego przez GDDKiA w lutym 2019 roku. Realizacja tych projektów zakończy się w tym roku. Wraz z wyłonionymi obecnie lokalizacjami GreenWay operować będzie stacjami ładowania na 17 MOP-ach.

O GreenWay Polska:

GreenWay to najintensywniej rozwijająca się sieć ładowania samochodów elektrycznych w środkowym regionie Europy i niekwestionowany lider tego typu rozwiązań. Firma istnieje od 2011 r. (w Polsce od 2016 r.) i stawia sobie za cel upowszechnienie pojazdów elektrycznych, by Europa Środkowa i Wschodnia stała się czystsza, zdrowsza oraz mniej uzależniona od ropy naftowej. Obecnie w sieci GreenWay znajduje się aktualnie ponad 220 stacji ładowania, z czego w Polsce prawie 180. Są to w znacznej większości stacje szybkiego ładowania o dużej mocy. 

Spółka jest częścią międzynarodowej grupy GreenWay, działającej w obszarze elektromobilności. Od 2018 r., prócz usług ładowania, oferuje także najwyższej jakości profesjonalne usługi w zakresie budowy i zarządzania infrastrukturą ładowania innym podmiotom. Oferta obejmuje instalację, konfigurację, utrzymanie i zarządzanie punktami ładowania, również w formie najmu. Firma obsługuje też użytkowników końcowych stacji partnerskich. Firmom i instytucjom chcącym przekształcać swoją flotę w elektryczną oferuje kompleksowe rozwiązania, dopasowane do ich konkretnych potrzeb.