S&T

Wróć do wszystkich klientów

Integracja systemów księgowych z KSeF nie musi być bolesna

Od 2023 roku e-faktura będzie obowiązkowym formatem rozliczeń. Polski fiskus się cyfryzuje i daje firmom rok na adaptację do nowego systemu. W przypadku dużego przedsiębiorstwa warto zacząć wdrożenia z wyprzedzeniem. Firma S&T oferuje narzędzie, które zintegruje oprogramowanie SAP z Krajowym Systemem e-Faktur.

Wprowadzenie e-Faktur będzie wiązać się z licznymi zmianami organizacyjnymi w przedsiębiorstwach. Ulegną zmianie procedury wewnętrzne obiegu dokumentów oraz ścieżki zatwierdzania płatności dla dostawców. Konieczne będzie nadanie wybranym pracownikom uprawnień do wysyłki faktur sprzedaży do KSeF oraz do przyjmowania z KSeF faktur zakupu. Według ekspertów S&T do sprawnego wejścia w nowy system niezbędne będzie zastosowanie odpowiednich narzędzi, które „skomunikują” wewnętrzne aplikacje księgowe z KSeF. Dla firm  pracujących w środowisku SAP, S&T we współpracy z OpenText, przygotowało gotowe i jednocześnie elastyczne rozwiązanie S4/KseF, które  można wykorzystać w każdym przedsiębiorstwie  posiadającym aplikację SAP ECC 6.0 lub S4/HANA.

Na czym polega działanie modułu S4/KSeF?  

Jego kluczowym zadaniem jest komunikacja z KSeF i dostosowanie oprogramowania SAP do nowych wymagań dotyczących faktury ustrukturyzowanej. Rozwiązanie opracowane przez S&T zapewnia sprawne przygotowywanie i wysyłkę dokumentów sprzedaży w formacie XML, który jest jedynym obsługiwanym przez ogólnokrajowy system i ponadto:

  • Dostarcza informację zwrotną o przyjęciu lub odrzuceniu dokumentu i uzupełnia atrybuty faktur o unikatowy identyfikator KSeF.
  • Pobiera z KSeF faktury zakupu i importuje je do systemu SAP z wykorzystaniem modułu VIM Opentext.
  • Pozwala, zarówno po stronie zakupu, jak i sprzedaży, na wgląd w historię wymiany dokumentów z KSeF.
  • Zadaniem S4/KSeF jest także zapewnienie prawidłowego przepływu danych we wszystkich tych procesach.

Rozwiązanie może pracować zarówno w wersji „on premise” jak i w chmurze.

- E-faktura będzie miała kluczowy wpływ na wiele procesów biznesowych firm działających na rynku polskim. Dotknie nie tylko aspektu księgowego, zakupowego i sprzedażowego ale również kwestii systemowo-technologicznych, czy też prawnych. Dlatego już dziś warto się zastanowić, jak przygotować swoje przedsiębiorstwo i jego środowisko informatyczne do realizacji nowych wymogów ustawodawcy. Aby sprostać wyzwaniu, przed którym zostały postawione polskie organizacje, warto skorzystać z gotowych i sprawdzonych komponentów, które w szybkim czasie zagwarantują bezpieczne a zarazem skalowalne rozwiązanie - mówi Patryk Borzęcki, SAP Segment Director w S&T.

W ramach rozwiązania S4/KSeF S&T zapewnia kompleksową obsługę, w tym dostawę wymaganych licencji, doradztwo i wdrożenie rozwiązania jak również szkolenie, dedykowane wsparcie aplikacyjne oraz dokumentację techniczną i instrukcje użytkownika końcowego.

KSeF to szansa na sprawniejszą wymianę dokumentów z kontrahentami z Polski i Europy. Dodatkowo daje podatnikom szersze możliwości wystawiania korekt i wydłuża niektóre terminy związane z wystawianiem dokumentów. Znacząco ułatwia przeprowadzanie audytów i kontroli, zdejmując część obowiązków z firm. Warto zostać beneficjentem tego systemu, a pomoże w tym profesjonalna integracja IT. 

S&T to jeden z największych integratorów IT w Europie Środkowo-Wschodniej. Należy do międzynarodowej grupy zatrudniającej blisko 5 tys. pracowników w 25 krajach na całym świecie. W Polsce koncentruje się na implementacji technologii IT w obszarze infrastruktury sprzętowej i rozwiązań sieciowych. Firma wdraża również systemy do zarządzania przedsiębiorstwem  klasy ERP, APS, MES, SCADA, BI oraz CRM. S&T świadczy także usługi z zakresu projektowania dedykowanych aplikacji biznesowych. Jako jeden z niewielu podmiotów na rynku dysponuje własną siecią 13 biur serwisowych zlokalizowanych na terenie całego kraju, gwarantujących lokalne wsparcie użytkowników w trybie 24/7. Spółka S&T związana jest z polskim rynkiem usług informatycznych od ponad 50 lat. W Polsce w jej strukturach pracuje zespół ponad 400 specjalistów, wśród nich: certyfikowani programiści, architekci, inżynierowie wsparcia, analitycy, testerzy oprogramowania, eksperci z zakresu administrowania siecią i zarządzania infrastrukturą sprzętową oraz konsultanci wdrożeniowi z zakresu: finansów, kontrolingu, sprzedaży, logistyki, handlu detalicznego i produkcji.