GIWK

Wróć do wszystkich klientów

Gdański Szlak Wodociągowy: trzeci widok gotowy, dwa obiekty otwarte czekamy już tylko na Zbiornik Sobieski

13 października miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna otwiera trzeci z kolei – po „Starej Oruni” i sobieszewskim „Kazimierzu” – punkt widokowy Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Wielkimi krokami zbliża się też finał prac związanych z projektem – jeszcze w tym roku zwiedzającym zostanie zaprezentowany Zbiornik Wody Stary Sobieski wraz z niezwykłą wystawą.

Zanim będzie Sobieski - mamy punkt widokowy

Tymczasem zwiedzający mogą się nacieszyć panoramą miasta z otwieranej w sobotę platformy widokowej. Można z niej podziwiać Wrzeszcz, Przymorze, a przy ładnej pogodzie widać morze i klif orłowski. Stojąc na wzgórzu można również zobaczyć rozległy kompleks rozrzuconych budynków Politechniki Gdańskiej. Okazuje się, że zbiornik wody, przy którym jest punkt widokowy, nie jest tu jedynym obiektem wodociągowym. Na wyciągnięcie ręki wzrok przykuwa charakterystyczna, ciemnoczerwona, kominowa wieża ciśnień, wybudowana z cegły w latach 1900-1904, na potrzeby ówczesnej szkoły technicznej. Jest jakby „przytulona” do budynku obok. Działała jeszcze w latach 60.tych ubiegłego wieku.

– Punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stary Sobieski to kolejne wyjątkowe miejsce, które przygotowaliśmy w ramach realizacji projektu pod nazwą Gdański Szlak Wodociągowy. Ideą Szlaku jest udostępnienie i uatrakcyjnienie miejsc związanych z mało znaną, a już prawie 150.letnią historią, systemu wodociągowo-kanalizacyjnego Gdańska. Stworzyliśmy tu przestrzeń do podziwiania otaczającego nas krajobrazu, z ławkami i platformą widokową. Dodatkowo, istniejący obok cmentarz urnowy został ogrodzony i zagospodarowany. Po drodze można się też napić wody z naszego zdroju. Jestem przekonany, że ten element Szlaku, podobnie jak pozostałe, które już przygotowaliśmy i udostępniliśmy mieszkańcom i turystom, zostanie niejako odczarowany i obdarzony na powrót dobrą energią – mówi Jacek Skarbek, prezes spółki GIWK.

Tradycyjnie otwarciu widoku towarzyszyć będzie spektakl artystyczny, tym razem pn. „Jak dobrze mieć sąsiada czyli spotkanie z balladą na Gdańskim Szlaku Wodociągowym”, którego reżyserem jest Witold Paweł Burkiewicz, scenograf przestrzeni, twórca projektu „Spojrzenie na Gdańsk”.

 

 

Widok z widoku

Z punktu widokowego przy „Starym Sobieskim” można podziwiać panoramę Wrzeszcza i Przymorza. Na tle nieba odcina się kilka wież, z czego najbliższa, prawie na wprost, to wieża kościoła przy ul. Sobótki. Nieco w głębi, po prawej stronie widać masywną bryłę wieży wrzeszczańskiej kolegiaty przy ul. ks. Zator-Przytockiego. Przez drzewa po prawej stronie widać złotą figurę na wieżyczce. To zrekonstruowana w 2012 r. wieża zegarowa na gmachu głównym Politechniki Gdańskiej, zwieńczona Alegorią Nauki (wys. figury to 2,65 m, a całej wieżyczki 23 m). Całość dopełniają pokryte płatkami złota elementy zdobnicze. Z tego miejsca można też zobaczyć nowoczesny budynek Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG, ze szklanymi elementami elewacji. Nie umkną uwadze również wysokie budynki w dzielnicach Wrzeszcz i Przymorze: wieżowce Quattro Towers, Olivia Star, szklana elewacja Neptuna oraz pierwszy gdański wieżowiec, zwany popularnie dolarowcem lub Olimpem. Nie wszyscy wiedzą, że stanął w 1969 r. i przetarł szlaki dla budowy wysokich budynków w Gdańsku.

Jak tu trafić?

Na punkt widokowy prowadzą dwie drogi, obie wyłącznie piesze. Najprostsze i najkrótsze dojście to utwardzona dość stroma droga gruntowa od ul. Sobieskiego, między działkami, która zaczyna się zaraz za kamienicą przy ul. Sobieskiego 2. Drugie dojście jest możliwe od ul. Traugutta, pieszym szlakiem od cerkwi wzdłuż ogrodzenia stadionu piłkarskiego. Dojścia zostały oznaczone specjalnymi tablicami z logo spółki GIWK.

Obiekty Gdańskiego Szlaku Wodociągowego

Gdański Szlak Wodociągowy to trzy Zbiorniki Wody: Kazimierz, Stara Orunia i Stary Sobieski oraz towarzyszące im trzy punkty widokowe. Wszystkie obiekty są własnością GIWK – spółki zarządzającej gdańskim systemem wod-kan.

Pierwszy zbiornik, który mieści się na Wyspie Sobieszewskiej, wybudowany został w 2015 r. Jego patronem jest długoletni pracownik gdańskich wodociągów, Kazimierz Behlke. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających od września 2015 roku. Co ciekawe, mimo podstawowej funkcji technicznej, jaką pełni w systemie wodociągowym, od samego początku był przystosowany do przyjmowania gości. Z tarasu widokowego znajdującego się w górnej części zbiornika można, z wysokości ok. 45 m n.p.m., podziwiać całą Wyspę, Żuławy Gdańskie i spoglądać daleko w morze. Wewnątrz, na parterze znajduje się interaktywna wystawa edukacyjna poświęcona funkcji zbiornika w sieci wodociągowej, a na poziomie tarasu można zyskać sporą dawkę wiedzy o walorach przyrodniczych i historii powstania Wyspy Sobieszewskiej. 

Drugi z obiektów Szlaku, Zbiornik Wody Stara Orunia, jest największym siedliskiem nietoperzy w województwie pomorskim. Ten najstarszy obiekt wodociągowy Gdańska, zbudowany w 1869 r., budzi skojarzenia sakralne dzięki klasycznej konstrukcji z cegły, złożonej z 11 naw spoczywających na łukach 8 arkad. Zbiornik został gruntownie odnowiony i już sierpniu b.r. przyjął pierwszych zwiedzających. Tylko przez 18 dni odwiedziły go aż 3322 osoby. Ze względu na nietoperze, które już we wrześniu zasiedlają jego wnętrze, jest udostępniany wyłącznie od maja do końca sierpnia.

Trzeci element projektu to Zbiornik Wody Stary Sobieski położony w pobliżu Góry Szubienicznej we Wrzeszczu. Słynie z echa, które w jego wnętrzu może rozbrzmiewać nawet do 7 sekund. Dzięki cylindrycznej konstrukcji głos wędruje bardzo długo. Właśnie w tej budowli, powstałej w 1911 r., zwiedzający będą mogli już niebawem obejrzeć wystawę poświęconą historii gdańskich wodociągów. Jest to jedyny całoroczny obiekt Szlaku. 

Ukryte miejsca, które łatwo znaleźć

Każdy z punktów na mapie Gdańskiego Szlaku Wodociągowego łatwo wyszukać w aplikacji Google Maps. Z pewnością ułatwi ona dotarcie do tych miejsc wszystkim zainteresowanym. Oprócz tego, do każdego punktu prowadzą czytelne drogowskazy z logotypem GIWK, a całości dopełniają ustawione przy zbiornikach oraz nowo wytyczonych ścieżkach, ławki, kosze na śmieci i zdroje z gdańską wodą.

Przed odwiedzeniem samych zbiorników trzeba się zapisać, korzystając z formularzy dostępnych na stronie giwk.pl. Tam też można znaleźć dokładne informacje o terminach ich otwarcia. Punkty widokowe przy Zbiornikach Stara Orunia i Stary Sobieski są dostępne przez cały rok.

 

Gdański Szlak Wodociągowy to realizowany przez Gdańską Infrastukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną projekt dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020. Całkowite koszty projektu to ponad 8,7 mln zł., a przyznane dofinansowanie to 70% kosztów kwalifikowanych, czyli prawie 3,3 mln zł.