GIWK

Wróć do wszystkich klientów

Gdański Szlak Wodociągowy: trzeci punkt widokowy już otwarty / relacja i zdjęcia

Miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo – Kanalizacyjna wraz z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni zaprosiła mieszkańców Gdańska na otwarcie kolejnego punktu widokowego na mapie Gdańska. Niespodziewanie piękna, jak na październik, pogoda i dźwięki niezwykłego spektaklu w reżyserii Witolda Pawła Burkiewicza pt. „Jak dobrze mieć sąsiada, czyli spotkanie z balladą na Gdańskim Szlaku Wodociągowym” przyciągnęły na koronę Zbiornika Wody Stary Sobieski prawie 300 osób.

W otwarciu udział wzięli Jacek Skarbek, prezes spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Mieczysław Kotłowski dyrektor GZDiZ oraz Michał Szymański dyrektor ds. przestrzeni publicznej GZDiZ. Całość poprowadziła rzecznik prasowa GIWK Monika Piotrowska – Szypryt oraz Witold Burkiewicz, scenograf przestrzeni, twórca projektu „Spojrzenie na Gdańsk”. Nowy punkt widokowy otrzymał imię Antoniego Kozłowskiego – poety, pisarza, który związany był z Wrzeszczem oraz najważniejszymi alternatywnymi środowiskami działającymi w Gdańsku.

Nowy punkt widokowy

Otwarty w sobotę punkt widokowy to miejsce w mniejszym lub większym stopniu znane mieszkańcom. Jednak dopiero od niedawna, zwiedzający mogą się nacieszyć widokiem z nowo otwartej platformy widokowej. Można z niej podziwiać Wrzeszcz, Przymorze, a przy ładnej pogodzie widać morze i klif orłowski. U stóp wzgórza widać rozległy kompleks rozrzuconych budynków Politechniki Gdańskiej.

Niezwykły spektakl

„Spojrzenie na Gdańsk” to projekt, którego celem jest odkrywanie nowych punktów widokowych na mapie Gdańska. Otwarciu każdego widoku towarzyszy wyjątkowy spektakl. Tym razem, przedstawienie osadzone zostało w scenerii lat 20-30 XX w. z racji tego, że znajdujący się w pobliżu Zbiornik Wody Stary Sobieski został wybudowany w 1911 r. Uroczystość uświetnili następujący artyści:

  • wokalistki: Magdalena Chmielecka, Marta Studzińska i Magdalena Zięba
  • kwartet w składzie: Ola Urbanowicz – wiolonczela, Agnieszka Zaborowska – skrzypce, Magdalena Osiecka – skrzypce i Anka Paluch – altówka
  • zespół Kuby Klemensiewicza w składzie: Jakub Klemensiewicz – saksofon, Adam Skorczewski – trąbka i Filip Arasimowicz – kontrabas
  • Jarosław Ziętek, bluesman,
  • Marek Rogulski „Rogulus” , muzyk i performer
  • Władysław Zaporowski - poeta, performer i mag słowa
  • Adam Gromadzki - aktor, który z wyjątkowym wdziękiem poprowadził część artystyczną.

Prawie osiem tysięcy odwiedzających Gdański Szlak Wodociągowy 

Podczas wydarzenia GIWK podsumował także sezon 2018 na Gdańskim Szlaku Wodociągowym i  przedstawił dane oraz informacje dotyczące odwiedzin w już udostępnionych obiektach projektu.

Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej to obiekt, który w tym roku został udostępniony dla zwiedzających już po raz trzeci, ale po raz pierwszy dodatkowo dostępna była wystawa na poziomie tarasu widokowego poświęcona historii powstania Wyspy i jej walorom przyrodniczym. Oprócz wyznaczonych godzin zwiedzania, po raz drugi obiekt udostępniono w ramach wydarzenia Noc Muzeów. Odwiedzili go również harcerze uczestniczący w sierpniu w zlocie na 100-lecie ZHP.
W rezultacie, w tym sezonie zbiornik odwiedziło 4612 osób, co stanowi o 5% więcej niż w roku ubiegłym. Prawie 30% zwiedzających stanowili turyści, choć w zeszłym roku było ich o 10% więcej. Ilość kobiet i mężczyzn świadczy, że Kazimierz jest tak samo interesujący dla przedstawicieli obu płci, choć w roku 2017 na wizytach zdecydowanie przeważali mężczyźni.

Rok 2018 to start Zbiornika Wody Stara Orunia, który został oddany mieszkańcom 3 sierpnia.
W okresie zaledwie 18 dni, zbiornik odwiedziły 3322 osoby, co stanowi prawie 90% zapewnionych  w tym okresie miejsc. Pierwszego dnia było to 209 osób na 210 miejsc, co pokazuje, jak bardzo ten obiekt był wyczekiwany. Tu również zainteresowanie w zależności od płci było porównywalne, jednak z lekką przewagą kobiet.

A co ze Zbiornikiem Stary Sobieski?

Widzowie i uczestnicy wydarzenia liczyli na możliwość zwiedzenia Zbiornika Wody Stary Sobieski.

– Niestety z powodów technicznych, a przede wszystkim z uwagi na sprawy bezpieczeństwa nie mogliśmy wpuścić mieszkańców do obiektu – wyjaśnia Monika Piotrowska – Szypryt, rzecznik GIWK.- Na terenie zbiornika nadal trwają prace związane z montażem wystawy i należy traktować to miejsce jak teren budowy – wyjaśnia. Zbiornik Stary Sobieski mimo trwających prac powinien zostać udostępniony mieszkańcom jeszcze w tym roku.